Kurs nurkowania czyli walka z podwodnymi demonami :)


Wiele osób pyta na czym polega kurs nurkowania i czy one dadzą radę.


Jesteśmy stworzeniami lądowymi i jest w nas naturalny respekt przed wodą. Dlatego właśnie idziemy na kurs nurkowania, na którym dowiemy się jakie zasady fizyki panują pod wodą i jak je zrozumieć. Fizjologia to kolejny temat, czyli jak woda na nas wpływa i dlaczego. Do czego służą te wszystkie wężyki, automaty, kamizelki, noże i masa innego sprzętu tajemniczego przeznaczenia. Poznamy w jaki sposób się pod tą wodą poruszać, używać płetw, w jaki sposób oddychać i do czego nam pod wodą potrzebne są ręce. Nauczymy się też jak udzielić pierwszej pomocy nad wodą, pomóc nurkowi w potrzebie, bo np. zgubił płetwę. Dowiemy się dlaczego nie wolno pod wodą niczego dotykać ani niepokoić stworzeń w niej żyjących, jak je bezpiecznie dla nich i dla nas obserwować w tym wielkim akwarium, w którym jesteśmy gośćmi. Dlaczego i jak dbać o to bardzo delikatne środowisko wodne, jakże inne od naszego oraz jaki my, ludzie, mamy na nie wpływ.


No dobra, ktoś powie, ale to tylko teoria, a ja chcę do wody! Chętnie Was tam zabierzemy i przekonacie się, że to nie jest trudne, jeśli poświęcicie trochę czasu na poznanie tych wszystkich prawideł, o których napisałem wyżej.


No i wreszcie nadszedł TEN DZIEŃ- nurkujemy. Tutaj też potrzeba cierpliwości do samego siebie, zaczynamy krok po kroku od pływania w płetwach, używania maski, rurki do oddychania, jak założyć skafander, co jest w butli ( powietrze czy tlen), jak to wszystko poskładać i opanować. Pierwsze nurkowanie jest na małej głębokości, nieomal pod samą powierzchnią, pozwalające nam na oswojenie się z nieważkością, z możliwością oddychania pod wodą. Na kolejnych zajęciach zaczniemy opanowywać pracę kamizelką ułatwiającą nam samodzielne utrzymanie nieważkości wraz ze zmianą głębokości. Poczujemy co to jest pływalność i trym, o których do tej pory słyszeliśmy tylko na wykładzie. Na następnych zajęciach nauczymy się rożnych technik radzenia sobie z niedogodnościami takimi jak np. woda w masce i wiele innych. Kolejnym krokiem będzie zastosowanie w praktyce użycia zapasowego automatu oddechowego ( octopusa), pływanie w parach, komunikacji podwodnej. Wreszcie, pod koniec kursu odbędziemy samodzielną wycieczkę podwodną w obecności i pod nadzorem instruktora. Po ukończeniu kursu tradycyjny klaps płetwą w tyłek na szczęście, wręczenie certyfikatu i droga do podwodnego świata na całym świecie staje przez  nami otworem.


No a gdzie te demony ? W naszych głowach ;P